Názov prednášky:

Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach
Jesenná 5, Košice

Anotácia prednášky:

Cieľom prednášky je demonštrovať zber a spracovanie masívnych geodát pre modelovanie 3D povrchov na príklade vybraných lokalít Slovenského krasu. Špecifikom Slovenského krasu je hustá a diverzifikovaná stromová a krovinná vegetácia, ktorá je výzvou pre podrobné mapovanie.

Laserové skenovanie a blízka fotogrametria prináša nové možnosti pre detailný geomorfologický výskum reliéfu. Výstupom týchto metód sú masívne dáta, ktorých primárna digitálna reprezentácia je vyjadrená cez mračno bodov. V prednáške budú zosumarizované metódy spracovania masívnych dát a tvorba 3D modelov krajiny.

Druhá časť prednášky bude venovaná spracovaniu a tvorbe 3D modelov krajiny vo vybraných lokalitách Slovenského krasu a budú naznačené aj ich aplikácie pre geomorfologický výskum.