Názov prednášky:

Přírodné poměry v Antarktide se zameřením na prostor české polární stanice J. G. Mendela

Prednášajúci: prof. RNDr. Pavel Prošek, CSc.
Pracovisko: Geografický ústav, Přírodovědecká fakulta, Masarykova univerzita, Brno, Česko
Dátum: 22. 03. 2017
Čas: 09:00 - 10:30
Miesto: Prednášková miestnosť (P13), 2. poschodie
Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach
Jesenná 5, Košice
   
Anotácia prednášky:

Prednáška predstaví špecifiká prírodného prostredia Antarktídy na základe celoživotného výskumu a vlastných skúseností profesora Pavla Proška, ktorý sa významnou mierou zaslúžil o založenie polárnej stanice J.G.Mendela na pobreží ostrova Jamese Rossa.

Stanica bola slávnostne otevrená vo februári 2007, čím sa Česko stalo 26. krajinou s vlastnou vedeckou základňou na Antarktíde. Stanice je majetkem brnenskej Masarykovej univerzity a dostala meno po zakladateľovi modernej genetiky, meteorológovi Johannovi Gregorovi Mendelovi. Vďaka výskumnej činnosti na tejto stanici patrí Česko medzi štáty s hlasovacím právom v Antarktickom zmluvnom systéme. Tohto roku stanica oslavuje 10. výročie od založenia (video).

Na českej polárnej stanici realizoval v sezóne 2016/2017 výskumnú činnosť aj čerstvo navrátivší profesor Martin Bačkor z Ústavu biologických a ekologických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach. Viac o jeho činnosti tu.

Zároveň Vás pozývame na prednášku o objavovaní Antarktídy, ktorá sa bude konať o 13:30 v rámci Prírodovedeckej čajovne v Študovni Sv. Angely Merici v budove UPJŠ, Park Angelinum 9.

 

Clipboard02.jpg

Antarktická polárna stanica J.G.Mendela na Ostrove Jamesa Rossa

 

Clipboard03.jpg

Jeden z obyvateľov ostrova Jamesa Rossa